Specialistams bei praktikams, dirbantiems tarptautinės prekybos bei muitinės formalumų bei tarptautinės logistikos srityje ar susiduriantiems su ja, svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog būtent šiais, 2023-iaisiais metais šios srities reguliavime yra įvykę daug pokyčių, kuriuos nulėmė tiek besikeičiančios geopolitinės realijos, tiek ir planuojami esminiai ES teisinio reguliavimo pakeitimai.
Būtina pastebėti, jog dar 2023 m. gegužės mėn. Europos Komisija yra pristačiusi pasiūlymus dėl ES muitų teisės reformos, su kuria susiję pokyčiai bus pradėti įgyvendinti jau per artimiausius penkerius metus. Šie pokyčiai iš esmės palies muitų bei importo mokesčių administravimą (kuriamas centralizuotas ES muitinės duomenų centras, ES muitinė, keičiama muitinės formalumų vykdymo tvarka, pertvarkomas elektroninės prekybos reguliavimas). Be to, šiais metais ir toliau buvo stiprinamos priemonės užtikrinant ES įgyvendinamų tarptautinių prekybos sankcijų vykdymą ir plečiamas jų ratas, taip pat stiprinama kontrolė, kas nulėmė ir pokyčius ne tik ES teisės aktuose, bet ir nacionaliniu – Lietuvos Respublikos lygmeniu. Svarbu pažymėti, jog būtent šiuo laikotarpiu Lietuvoje buvo pradėta formuoti ir nuosekli praktika dėl minėtų tarptautinės prekybos sankcijų pažeidimų ir pateiktas ne vienas aktualus teismų (įskaitant Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą) išaiškinimas dėl sankcionuojamų prekių konfiskavimo galimybių, atsakomybės paskirstymo atsakingiems asmenims (importuotojams, eksportuotojams, vežėjams ir kt.) principų. Kartu pradėta formuoti ir praktika dėl baudžiamosios atsakomybės taikymo už tarptautinių sankcijų režimo pažeidimus bei jau pasirodė ne vienas praktinis išaiškinimas (sprendimas) būtent šioje srityje.
Siekdami kompleksiškai pristatyti šias, o kartu ir kitas muitinės bei tarptautinės prekybos reguliavimo aktualijas ir naujoves 2023 m., kviečiame į mokymus, kuriuos veda bei savo patirtimi ir praktiniais pavyzdžiais dalijasi advokatas, Mykolo Romerio universiteto vyriausiasis mokslo darbuotojas, Muitinės praktikų asociacijos narys bei leidinių muitų teisės tema autorius dr. Gediminas Valantiejus.
1. ES Muitų teisės reforma ir jos esminės sritys (muitų bei importo mokesčių administravimo tvarka, reformos įtaka muitinės formalumų vykdymui, numatomi pokyčiai e. prekybos ir su ja susijusių muitinės procedūrų reguliavime).
2. ES ir nacionalinių muitų (muitinės) teisės aktų naujovės bei pokyčiai 2023 m.: nuo muitinės formalumų kontrolės tvarkos pokyčių Lietuvoje iki Sąjungos muitinės kodekso deleguotojo ir įgyvendinimo aktų pakeitimų (įgyvendinant ICS2 sistemą ir kitas kontrolės priemones). ES Komisijos 2023 m. ataskaita bei pasiūlymai dėl teisinės atsakomybės už muitų (muitinės) teisės aktų pažeidimus suvienodinimo ES valstybėse narėse.
3. Tarptautinės prekybos sankcijų taikymo aktualijos:
• Naujausi ES sankcijų paketai ir jų įgyvendinimo tvarkos ypatumai bei su jais susiję ES Komisijos pasiūlymai;
• Naujoji Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatymo redakcija bei jos praktinio įgyvendinimo aspektai; Lietuvos muitinės priimti teisės aktai dėl tarptautinių sankcijų kontrolės priemonių griežtinimo (pavyzdžiui, kontroliuojant sankcionuojamų prekių tranzitą) ir jų taikymo tvarkos praktiniai ypatumai;
• LR administracinių nusižengimų kodekso pokyčiai, susiję su tarptautinių sankcijų pažeidimais, ir praktiniai atsakomybės taikymo ypatumai (prekių konfiskavimas, atsakingų asmenų nustatymas, nusižengimų kvalifikavimas, atsakomybės už karinės įrangos bei dvejopos paskirties prekių gabenimo tvarkos pažeidimus specifika);
• Baudžiamosios atsakomybės taikymo už tarptautinės prekybos sankcijų pažeidimus galimybės bei praktika Lietuvoje, susijusi su konkrečiomis situacijomis (ar tokia atsakomybė iš tiesų galima bei kam ir kada gali būti taikoma).