Nuo 2017 m. įsigaliojęs Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK) ir besiformuojanti jį aiškinanti teismų praktika iš esmės pakeitė administracinių nuobaudų taikymo bei skyrimo sistemą, Lietuvoje veikusią nuo pat valstybingumo atkūrimo. Atsižvelgiant į tai, mokymų metu, remiantis naujojo ANK nuostatomis, bus nagrinėjami iki šiol mažai viešai aptariami klausimai, susiję su teisinės atsakomybės taikymu muitinėje, aktualūs visiems tarptautinės prekybos ir logistikos versle dalyvaujantiems subjektams ir ypač muitinės deklarantams, tarpininkams bei jų atstovams. Mokymuose, atsižvelgiant į aktualią teismų praktiką, bus aiškinamos naujojo ANK normos, nustatančios administracines nuobaudas už muitų (muitinės) teisės aktų pažeidimus, jų skyrimo tvarką bei procedūrą. Taip pat aptariami praktikoje dažniausiai taikomi ANK straipsniai, apibūdinantys nusižengimus muitinės prižiūrimose ir kontroliuojamose srityse (muitinės formalumų, prekių deklaravimo, muitinio tikrinimo vietų, laisvųjų zonų, muitinės sandėlių, laikinojo saugojimo vietų steigimo ir veiklos tvarkos bei kiti susiję pažeidimai). Be to, mokymu metu, pasitelkiant praktinius pavyzdžius iš konkrečių naujausių bylų, bus nagrinėjami muitinės deklarantų atsakomybės ypatumai, atsakomybės ribų ir kaltės nustatymo klausimai, remiantis teismų praktika, apibūdinami atvejai, kuomet deklarantai negali būti traukiami administracinėn atsakomybėn arba skiriamų nuobaudų dydis privalomai mažinamas. Mokymus veda bei savo patirtimi dalijasi advokatas, Mykolo Romerio universiteto Viešojo valdymo ir verslo fakulteto lektorius, Muitinės praktikų asociacijos narys bei leidinių muitų teisės tema autorius dr. Gediminas Valantiejus, besispecializuojantis tarptautinės prekybos ir muitų teisės srityse.
Seminaro programa:
1. Administracinės atsakomybės sąvoka ir pagrindiniai administracinės atsakomybės principai pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą (2017 m.): ką būtina žinoti susidūrus su atsakomybės taikymu muitinėje? Teisės norminiai aktai, nustatantys ir reglamentuojantys administracinę atsakomybę bei jos taikymą, ir jų sistema.
2. Ką laikome administraciniu nusižengimu muitinės (muitų) teisės aktų srityje – nusižengimo požymiai ir jo sudėties elementai. Muitinės deklaranto atsakomybės už muitų (muitinės) teisės aktų pažeidimus ypatumai bei atsakomybės ribos. Kaltė, kaip nusižengimų požymis, ir jos aiškinimas teismų praktikoje. Aplinkybės, pašalinančios muitų pažeidimų pavojingumą ir priešingumą teisei.
3. Muitinės skiriamų administracinių nuobaudų esmė ir jų rūšys (formos): kokia konkreti nuobauda gali būti skiriama ir kuriais atvejais? Administracinių nuobaudų skyrimo tvarka bei procesas, terminai, atsakomybėn traukiamo asmens (deklaranto) teisės proceso metu.
4. Administracinių nusižengimų kodekso specialiosios dalies straipsnių, apibrėžiančių konkrečius pažeidimus muitų (muitinės) teisės aktų srityje, sistema, struktūra bei santykis. Dažniausiai praktikoje pasitaikančios nusižengimų rūšys.
5. Muitinės formalumų ir prekių deklaravimo tvarkos pažeidimai – nusižengimų požymiai ir jų aiškinimas teismų praktikoje. Muitinės formalumų ir prekių deklaravimo tvarkos pažeidimų skirtumai, aplinkybės, leidžiančios skirti mažesnę baudą bei šalinančios kaltę už šių pažeidimų padarymą.
6. Muitinio tikrinimo vietų tvarkos pažeidimai bei teismų praktika dėl šių pažeidimų požymių aiškinimo. Laisvųjų zonų, muitinės sandėlių, laikinojo saugojimo vietų steigimo ir veiklos tvarkos pažeidimų ypatumai, dažniausiai praktikoje pasitaikančios situacijos ir jas aiškinanti teismų praktika.